Prag'dan 1 Altın, 1 Gümüş Madalya İle Döndük

Ağu 29, 2016

17-28 Ağustos 2016 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gerçekleşen 2016 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nda sporcularımızdan Sıla Çağlar 12 yaş kız kategorisinde Avrupa Şampiyonu olarak, Ekin Barış Özenir ise 12 yaş erkek kategorisinde gümüş madalya alarak göğsümüzü kabarttı.

Tam dört yıl önce, Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’na yine Prag ev sahipliği yapmıştı. Ne tesadüf ki benim de milli takımlar sorumlusu olarak bulunduğum o zamanki kafilemizde Sıla ve Ekin Barış 8 yaş kategorisinde yarışan sporcularımızdandı. 2012 yılındaki şampiyonayı Sıla 8 yaş kızlar kategorisinde 5,5 puanla on beşinci sırada, Ekin Barış ise 8 yaş erkekler kategorisinde 6 puanla dokuzuncu sırada tamamlamışlardı. Kim derdi ki aradan geçen dört yılda, çalışmalarına hız kesmeden devam eden sporcularımız, federasyonumuzun da sağladığı eğitim ve turnuva desteği ile diğer ülkelerdeki yaşıtlarını geçerek böylesi büyük bir başarıya ulaşacaklar. Ulaştılar!

2012 ve 2016 resimlerini işte böyle yan yana koyunca elde edilen bu sonucun anlamı daha da derinleşiyor gözümde. Sıla ve Ekin Barış yıllarca emek verdikleri, sabrettikleri ve inandıkları bu yolculukta başta ailelerinin sonsuz desteği olmak üzere, federasyonun sağladığı olanaklarla ve çalışma yürüttükleri antrenörlerle sonuca ulaşmıştı. İnanıyorum ki bu başarı yolculuğu ufak yaştaki sporcularımıza uzun yıllar ilham verecek, onları böylesi uzun soluklu bir maratonda yalnız bırakmayacak.

Sıla Çağlar’ı ve Ekin Barış Özenir’i tekrar gönülden tebrik ediyorum.

 

FM Yasin Emrah Yağız

2001 yılında Türkiye Satranç Federasyonu U16 Milli Takım Sporcusu olarak satranç ailesine katılan Yasin Emrah Yağız, TSF bünyesinde sporcu, antrenör, hakem, organizatör ve milli takımlar sorumlusu gibi birçok önemli görevde bulundu. 2008 yılında öğrencisi Denizcan Temizkan'ın U8 Avrupa Şampiyonu olmasıyla antrenörlük kariyerine ağırlık vermeye başlayan Yasin Emrah Yağız bilgi birikimi ve tecrübesiyle ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek başarılı sporcular yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Devamını oku...