Hata
  • JUser: :_load: 42 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Satranca Dair Sorularınız

Satranca dair aklınıza takılan soruları Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 'a mail atın, cevaplayalım.

UKD nedir? Nasıl sahip olurum?

Açılımı "Ulusal Kuvvet Derecesi" olan UKD, satranç sporcularının gücünü sembolize eden ve taban puanı "1000" olan dört basamaklı bir puanlama sistemidir. UKD sahibi olabilmeniz için UKD hesaplamalarına dahil edilmiş yarışmalarda en az 7 maç oynamanız ve 1000 üzeri performans göstermeniz gereklidir. Ayrıca TSF Satranç Akademisi üzerinden de online olarak tamamlanan derslerin karşılığı olarak UKD sahibi olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için TSF UKD sayfasını incelemenizi öneririz.

ELO nedir? Nasıl sahip olurum?

ELO Rating Sistemi bir sıralama, derecelendirme sistemidir. İsmini kurucusu Arpad ELO’dan alır. Sporcuların göreceli yetenek düzeylerini ölçmek için kullanılan sistem Uluslararası Satranç Müsabakalarında sporcular için geçerli kabul edilen ve taban puanı 1000 olan tek rating sistemidir. ELO hesaplamalarına dahil yarışmalarda en az 5 ELO'lu sporcu ile oynamanız ve 1000 üzeri performans göstermeniz gerekmektedir. Bu şartı tek turnuvada değil 26 aydan eski olmayan yarışmalarda da sağlamanız yeterlidir. Daha fazla bilgi için FIDE Handbook dökümanını inceleyiniz. Ülkelerin ELO Listelerini görmek için tıklayınız.

Nasıl Satranç Sporcu Lisansı çıkartabilirim?

Satranç branşındaki tüm lisanslar(Sporcu, Antrenör, Hakem) online sistem üzerinden görüntülenmektedir ve TC Kimlik numaranız sizin lisans numaranızdır. Sporcu Lisansı çıkartmak için TSF Lisans Bilgi Sistemi'ni ziyaret ediniz.

Nasıl Satranç Antrenörü olabilirim?

TSF Eğitim Kurulu tarafından açılan antrenörlük kurslarında başarılı olarak satranç antrenörü olabilirsiniz. Antrenörlük kademeleri şu şekildedir; I.Kademe Yardımcı Antrenörlük, II.Kademe Antrenör, III.Kademe Kıdemli Antrenör, IV.Kademe Baş Antrenör, V.Kademe Teknik Direktör

Nasıl Satranç Hakemi olabilirim?

TSF Merkez Hakem Kurulu sayfasında belirtilen şartlara sahip olan her birey yine TSF tarafından açılan aday hakemlik kurslarından başarılı olarak hakem olabilirler. Hakemlik adımları şu şekildedir; Aday Hakem, İl Hakemi, Ulusal Hakem, FIDE Hakemi ve Uluslararası Hakem

Satranç turnuva haberlerini hangi web sayfalarından takip edebilirim?

İlinizdeki turnuva haberlerini "http://istanbul.tsf.org.tr" adresinin il kısmını değiştirerek görebilirsiniz. Ulusal çaptaki turnuvalar için Türkiye Satranç Federasyonu web sayfasını, Uluslararası çaptaki turnuvalar için ise Dünya Satranç Federasyonu FIDE web sayfası ya da Chessbase web sayfasından takip edebilirsiniz.

end faq

FM Yasin Emrah Yağız

2001 yılında Türkiye Satranç Federasyonu U16 Milli Takım Sporcusu olarak satranç ailesine katılan Yasin Emrah Yağız, TSF bünyesinde sporcu, antrenör, hakem, organizatör ve milli takımlar sorumlusu gibi birçok önemli görevde bulundu. 2008 yılında öğrencisi Denizcan Temizkan'ın U8 Avrupa Şampiyonu olmasıyla antrenörlük kariyerine ağırlık vermeye başlayan Yasin Emrah Yağız bilgi birikimi ve tecrübesiyle ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek başarılı sporcular yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Devamını oku...